Sigorta Eksperleri Kurultayı Yapıldı
A.A. Hisarcıklıoğlu: ''Ülkemizin genç nüfus yapısı sigortacılığımız için büyük bir potansiyel vaat etmektedir''

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin genç nüfus yapısının sigortacılık için büyük bir potansiyel vaat ettiğini belirterek, ''Hele AB üyeliğiyle beraber sigorta konusundaki yükümlülükler arttıkça ülkemiz sigortacılığı daha hızlı biçimde gelişecektir'' dedi.

TOBB tarafından Sigorta Eksperleri İcra Komitesi adına düzenlenen Sigorta Eksperleri Kurultayında konuşan Hisarcıklıoğlu, sigorta sektörünün Türkiye ekonomisinin büyüklüğüne eş değer bir hacime sahip olamadığını, bunun, sektörün şiddetli bir büyüme potansiyeli taşıdığını göstermesi bakımından ümit verici olduğunu söyledi.

''Ülkemizin genç nüfus yapısı sigortacılığımız için büyük bir potansiyel vaat etmektedir. Hele AB üyeliğiyle beraber sigorta konusundaki yükümlülükler arttıkça ülkemiz sigortacılığı daha hızlı biçimde gelişecektir'' diyen Hisarcıklıoğlu, sigorta sektörünü ve sigortacıları parlak bir geleceğin beklediğini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de sigortacılığın gelişmesi ve büyüme potansiyelinin etkin ve verimli bir biçimde değerlendirilmesi gereken bir aşamada yeni kanunun yürürlüğe girmesinin önemli bir kazanım olduğunu belirterek, kanunun çok önemli düzenlemeler getirdiğini ancak sektöre yansımalarıyla ilgili sürecin yönetmelik ve gerekli alt yapı hazırlıkları nedeniyle devam ettiğini aktardı.

Hisarcıklıoğlu, ilgili kanuni düzenleme kapsamında TOBB'un sigorta acenteleri ve sigorta eksperleri için önemli görevler üstlendiğini ifade ederek, ''Mevcut sigorta eksperlerinin levhaya kayıt işlemleri Birliğimizce çok kısa bir süre içinde gerçekleştirilmiştir. Kanun uyarınca yürürlüğe girecek yönetmelikler çerçevesinde de gerek sigorta acentelerinin gerekse sigorta eksperlerinin levhaya kayıt işlemleri yeni döneme uygun hale getirilecektir'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, yeni kanun uyarınca sigorta eksperleri ve acentelerinin yeni dönemde Hazine Müsteşarlığından almaları gereken eksperlik ruhsatı ve acentelik uygunluk belgeleri için gerekli başvuruların birlikçe yetkilendirilecek ticaret ve sanayi odalarına yapılabilmesine imkan sağlayan bir protokol imzalandığını hatırlattı.

Sigorta eksperliğinin Türkiye'de 70 yılı aşkın bir geçmişe sahip olmasına rağmen sektörün genel yapısından kaynaklanan sorunları kendi yapısına taşımak durumunda kaldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, TOBB'un sektörün gelişmesine yönelik çalışmalarda gerekli desteği vereceğini söyledi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, konuşmasının ardından, 5684 sayılı Sigortacılık Kanununu çıkmasındaki çalışmalarından dolayı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç ile Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya'ya birer plaket sundu.

 
blankblankblank